مرجع خرید کالای اصلی اینجاست (خوش آمدید)

به منوی تنظیمات سرخ‌کن اعتماد نکن!

به منوی تنظیمات سرخ‌کن اعتماد نکن!

تازه کار کردن با دستگاه سرخ کن و هواپز را شروع کرده‌اید و نمی‌دانید انواع مواد غذایی را در چه دما و زمانی درست کنید؟ اما به هیچ عنوان نگران نباشید. چراکه اکثر سرخ‌کن‌ های بدون روغن دیجیتال چند منو پخت پیش‌فرض برای آماده کردن انواع مواد غذایی دارند. در این تنظیمات وقتی روی یکی از گزینه ها کلیک می‌کنید برنامه‌ زمان و دمای مشخص برای پخت آن ماده غذایی پیشنهاد می‌شود. اما نکته مهمی که وجود دارد و کمتر کسی به آن اشاره می‌کند این است که برنامه‌های پیش فرض، ممکن است برای آن ماده غذایی در حجم‌های متفاوت نتیجه یکسانی نداشته باشد! اینکه چقدر این منوهای پیش فرض قابل اعتماد هستند و برای این چالش مهم که نسبت به حجم مواد غذایی چه تغییراتی باید اعمال کنید را در این مقاله بررسی می‌کنیم.

منوی تنظیمات سرخ‌ کن بدون روغن

در منوی پیش فرض سرخ کن ها معمولا برنامه‌های از پیش تنظیم شده غذاهای پرطرفدار و پرکاربردی مانند سیب‌ زمینی سرخ‌کرده یا یخ‌زده، مرغ، ماهی، کیک و غیره را دارید. اگر تازه‌ کار با دستگاه سرخ‌کن را شروع کرده‌اید، مطمئناً این تنظیمات به شما کمک می‌کنند که هر کدام از این مواد غذایی را در چه دما و زمانی آماده کنید. اما نکته مهمی که زمان استفاده از این منوهای پیش فرض باید رعایت کنید را در ادامه توضیح می‌دهیم تا دچار دوگانگی درستی یا نادرستی کارکرد این منوها نشوید.

اگر قصد انتخاب و تهیه یک سرخ کن خوب و باکیفیت از یک برند معتبر دارید. پیشنهاد ما به شما عزیزان، سرخ کن فیلیپس مدل 9270 است که دارای توان 2000 واتی است  و امکانات بسیار کاربردی و مناسبی دارد و یکی از پرفروش ترین سرخ کن های فیلیپس است.

سرخ کن فیلیپس مدل 9270

مهم‌ترین نکته زمان استفاده از تنظیمات پیش فرض

معمولاً در دفترچه راهنمای دستگاه، برنامه پخت چند ماده غذایی اصلی برحسب مقدار آن در هر برنامه مشخص است. یکی از نکاتی که باید توجه کنید این است که عملکرد مدل‌های مختلف با هم یکسان است. پس زمان و دمای مناسب برای حجم مشخص ماده غذایی در سرخ‌کن‌ های مختلف تقریباً یکسان است. اگرچه ممکن است بعضی سرخ‌کن‌ ها بخاطر توان بیشتر فرایند پخت را سریع‌تر انجام دهند. اما این تفاوت خیلی قابل توجه نیست.

نکته مهم اینجاست که این زمان و دمای پیش فرض برای استفاده از سرخ کن در حجم کامل آن است. یعنی اگر سرخ کنی با ظرفیت 6 لیتری دارید باید به اندازه 6 لیتر ماده غذایی درون سبد قرار دهید تا تنظمات پیش فرض بدرستی عمل کنند. اگر ماده غذایی کمتری نسبت به ظرفیت دستگاه دارید باید دما و زمان آن را متناسب با آن کمتر کنید. این همان نکته مهمی است که خیلی‌ها به آن اشاره نمی‌کنند. در این مواقع بهترین راه تست آن ماده غذایی در زمان و دماهای متفاوت است تا به بهترین دما و زمان برسید. در ادامه پخت چند نوع غذای رایج با سرخ‌کن را بررسی می‌کنیم.

یکی از پیشنهادات ما برای انتخاب این دستگاه کاربردی، سرخ کن هنریچ مدل HFR-8205 است که دارای توان 1800 واتی است که امکانات قابل قبولی دارد و باتوجه به حجم بالایی که دارد قیمت آن بسیار مناسب و اقتصادی است.

سرخ کن هنریچ مدل HFR-8205

3 نکته برای استفاده بهتر از سرخ کن

سبد را بیش از حد پر نکنید.

برای ترد شدن غذاها و یکنواخت پخت مواد غذایی داخل سبد، مواد غذایی باید همیشه در یک لایه و سطح درون سبد سرخ‌ کن قرار گیرند و روی هم یا چند لایه نباشند. پیشنهاد می‌کنیم در حین فرایند پخت حداقل یک مرتبه سبد را بیرون بکشید تا پیشرفت پخت غذای خود را بررسی کنید تا درصورت نیاز مواد غذایی را جابجا کنید.

دمای مناسب را انتخاب کنید.

یکی از قوانین کلی برای تعیین درجه حرارت سرخ‌ کن بدون روغن این است که دما را ۲۵ درجه نسبت به دمایی که برای پختن در فر استفاده می‌شود، کاهش دهید. دفترچه راهنمای سرخ‌کن شما احتمالاً دمای لازم برای غذاهای مختلف را دارد.

حین کار سبد را بررسی کنید.

هنگام پخت غذا در قطعات کوچک، مانند کلم بروکلی یا سیب‌زمینی سرخ‌کرده، سبد را در نیمی از زمان پخت بخوبی تکان دهید تا بصورت یکنواخت پخته شوند. و یا هنگامی که نیمی از زمان پخت مواد غذایی مانند گوشت قرمز، ماهی یا مرغ، سپری شد، آنها را به طرف دیگر برگردانید.

امکانات ارزشمند سرخ کن های بدون روغن

زمان و دمای مناسب برخی از مواد غذایی

سرخ کردن سیب زمینی

سرخ کردن سیب‌ زمینی یکی از رایج‌ ترین کاربردهای سرخ‌ کن های بدون روغن است. برای این کار سیب‌ زمینی‌ها را خلالی می‌کنیم و روی آنها مقداری روغن، نمک و ادویه می‌ریزیم. در منوی پیش فرض دستگاه، مدت زمان لازم برای سرخ کردن سیب‌ زمینی 20 دقیقه است. در این مدت زمان باید درب دستگاه باز کنیم و سیب‌ زمینی‌ها را جابجا کنیم و هم بزنیم تا به طور یکنواخت سرخ شوند. اگر برش‌های قطعات سیب‌ زمینی درشت‌ و نازک‌ باشد، استفاده از منوی پیش فرض مناسب نیست چون یا به طور کامل نمی‌پزد و یا می‌سوزد.

پخت غذای منجمد

سرخ‌ کن‌ها برای پخت غذاهای ترد نیمه‌ پز فوق العاده کاربردی هستند. انواع ناگت، مرغ‌های منجمد، همبرگر و فراورده‌های گوشتی منجمد برای پخت در سرخ‌ کن بدون روغن نتیجه بسیار خوبی دارند. برای پخت این مواد غذایی منجمد می‌توانید از منوی پیش فرض استفاده کنید، فقط در میان پخت حتماً آن را چک کنید. معمولاً روی بسته‌های غذاهای نیمه‌پز مدت زمان و دمای مورد نیاز برای پخت کامل را پیشنهاد می‌دهند. برای مرغ منجمد، 12 تا 15 دقیقه با دمای 200 درجه کافی است.

تنوع بالای منوهای پیش فرض سرخ کن

تفت دادن سبزیجات

بسیاری از سرخ‌ کن‌ها دارای حالت‌های خاصی برای کباب یا گریل کردن سبزیجات هستند. سبزیجات را در یک لایه کف سبد بچینید و روغن و ادویه را روی آن اسپری کنید. اگر سبزیجات مخلوط را در سبد می‌گذارید باید بدانید زمان پخت هرکدام متفاوت است. مثلاً پیاز از کدوحلوایی زودتر آماده می‌شود. پس بهتر است برش‌ها و نوع سبزیجات ترجیحاً یکسان باشند. یا اینکه بعضی از آنها را زودتر خارج کنید.

پخت کیک

برنامه پخت کیک در سرخ‌ کن های بدون روغن به عنوان پیش فرض قرار دارد. اما این برنامه نمی‌تواند برای انواع کیک و کاپ کیک قابل اعتماد باشد. اگر ظرف کیک شما به اندازه کل سبد سرخ‌کن باشد، احتمالاً برنامه پیش فرض مناسب است اما توصیه می‌کنیم از برنامه دستی برای پخت کیک استفاده کنید یا در میان برنامه میزان پخت آن را بررسی کنید.

نتیجه‌گیری

استفاده از این دستگاه کاربردی یکی از ترندهای این روزها در آشپزخانه های ایرانی است. تازه‌کارها در هنگام استفاده از سرخ‌کن بدون روغن معمولاً به سراغ برنامه‌ پیش فرض می‌روند. اما منوهای پیش فرض همانطور که توضیح دادیم، همیشه قابل اعتماد نیستند و باید برای عملکرد بهتر برنامه مناسب را با توجه به حجم و نوع ماده غذایی تنظیمات آن را انجام دهید. این امر تنها با آزمون و خطا و تجربه استفاده از دستگاه بدست می‌آید. پس اگر از منوهای پیش فرض دستگاه استفاده می‌کنید، در زمان فرایند پخت مواد غذایی، حتما سبد را بیرون بکشید و محتویات داخل آن را بررسی کنید.

اگر قصد خرید سرخ کن بدون روغن دارید و در انتخاب یک مدل که نیازها و انتظاراتتان را برآورده کند تردید دارید. پیشنهاد می‌کنیم حتما با پرکردن فرم زیر از مشاوره رایگان و تخصصی کارشناسان ما استفاده کنید. تا بهترین گزینه را که دقیقا متناسب با خواسته هایتان است را انتخاب کنید.

برای دریافت مشاوره تخصصی و رایگان اطلاعات خود را وارد کنید

به منوی تنظیمات سرخ‌کن اعتماد نکن!
فهرست مطالب

آخرین مطالب

نسل جدید اتو بخار خانگی
نسل جدید اتو بخار خانگی

نسل جدید اتو بخار خانگی که بزودی جایگزین اتوهای معمولی می‌شوند همان اتو بخارگرهایی هستند که بصورت دستی و ایستاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه
0 مقایسه
0 علاقه مندی
حساب کاربری من