مرجع خرید کالای اصلی اینجاست (خوش آمدید)

مقایسه آبمیوه‌گیری چند کاره و تک کاره

مقایسه آبمیوه‌گیری چند کاره و تک کاره

آبمیوه‌گیری یک وسیله الکتریکی است که برای استخراج آب میوه از میوه‌ها استفاده می‌شود. این دستگاه با داشتن یک مخزن برای قرار دادن میوه‌ها و یک مخزن جداگانه برای جمع‌آوری آب میوه، کار می‌کند. دستگاه آبمیوه‌گیری در دو نوع تک کاره و چند کاره موجود هستند. در این مقاله شما را با ویژگی‌های مهم یک دستگاه آبمیوه‌گیری مناسب آشنا می‌کنیم و در ادامه، به معرفی و مقایسه آبمیوه‌گیری چند کاره و تک کاره می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

یکی از پیشنهادات ما به شما عزیزان، آبمیوه‌گیری 3 کاره ناسا الکتریک مدل NS-917 بوده که دارای توان 800 واتی ایست که با توجه به توانی که دارد قدرت و عملکرد دستگاه نیز بالا می‌باشد.

مهم‌ترین فاکتورها در آبمیوه‌گیری

جنس بدنه

جنس بدنه آبمیوه‌گیری اهمیت زیادی دارد زیرا:

 • جنس بدنه باید مقاومت کافی در برابر خراشیدگی و سایش داشته باشد تا در طول استفاده‌ی روزانه‌ی طولانی مدت، شکل و ظاهر دستگاه حفظ شود.
 • جنس بدنه باید قابلیت تحمل در برابر حرارت را داشته باشد تا در هنگام استفاده از دستگاه، به علت تولید گرمای زیاد، نسوزد یا تغییر شکل ندهد.
 • جنس بدنه نباید مواد شیمیایی مضر را از خود به آبمیوه منتقل کند و همچنین قابل شستشو و تمیزکاری باشد تا به راحتی قابل استفاده باشد.
 • همچنین جنس بدنه باید استحکام کافی را داشته باشد تا در هنگام استفاده و حمل و نقل، دچار شکستگی یا ترک خوردگی نشود.

بنابراین، جنس بدنه آبمیوه‌گیری از لحاظ مقرون به صرفه بودن، کارآمد بودن و عدم وجود خطرات بهداشتی برای مصرف کننده، اهمیت زیادی دارد.

قدرت موتور

قدرت موتور تعیین کننده کارایی و عملکرد دستگاه است. موتور با قدرت بالا، به راحتی میوه‌ها را خرد و آب آن‌ها را استخراج می‌کند. این باعث می‌شود فرآیند استخراج آب میوه سریع و کارآمد باشد.

قدرت موتور نقش حائز اهمیت در پایدار بودن دستگاه دارد. چون در صورت استفاده از یک موتور ضعیف، خطر خاموش شدن دستگاه در هنگام استفاده وجود دارد.

همچنین قدرت موتور نقش مهمی در عمر طولانی دستگاه دارد. استفاده از یک موتور با قدرت مناسب، فرسودگی و سایش را به حداقل می‌رساند و عمر دستگاه را افزایش می‌دهد.

صدا و لرزش

صدای کم و عدم لرزش دستگاه آبمیوه‌گیری اهمیت بسیاری در استفاده روزانه از این دستگاه دارد.

 • صدای کم و عدم لرزش دستگاه، تجربه استفاده از دستگاه را بهبود می‌بخشد. صدای بلند یا لرزش قابل توجه ممکن است باعث ناراحتی و خستگی شود و در نتیجه، استفاده مکرر از دستگاه را کاهش دهد.
 • صدای بلند یک دستگاه آبمیوه‌گیری ممکن است باعث تحریک شنوایی شود و در طولانی مدت و شغل‌هایی که دائما با این دستگاه سروکار دارند، به آسیب گوش‌‌ها منجر شود.
 • در صورت استفاده از آبمیوه‌گیری در محیط کار، صدای کم و عدم لرزش دستگاه می‌تواند به حفظ آرامش و تمرکز همکاران کمک کند. صدای بلند یا لرزش قابل توجه ممکن است باعث اختلال در فعالیت‌های روزانه شود.

لازم به ذکر است که صدای بلند یا لرزش می‌تواند باعث ساییدگی قطعات دستگاه شود. با داشتن یک دستگاه با صدای کم و عدم لرزش، عمر مفید آن افزایش می‌یابد و نیاز به تعمیرات و تعویض قطعات کاهش می‌یابد.

یکی دیگر از پینشهادات فروشگاه ما به شما عزیزان، آبمیوه‌گیری بوش مدل MES25A0 بوده که توان آن 700 واتی و ظرفیت آن، 1.25 لیتری می‌باشد.

جنس تیغه‌ها

جنس تیغه‌ها مستقیماً بر کارایی و قدرت برش مواد مورد استفاده تأثیر می‌گذارد. تیغه‌های سخت و تیز، به خوبی مواد را خرد و پودر کرده و به طور کامل آب را از آن استخراج می‌کنند. همچنین تیغه‌های با جنس مناسب، باعث سرعت بالاتر در پالپ کردن و استخراج آب میوه‌ها شده و فعالیت و بازدهی دستگاه را بهبود می‌بخشند.

جنس تیغۀ آبمیوه‌گیری نقش حائز اهمیتی در دوام و عمر مفید آن دارد. تیغه‌های ساخته شده از مواد با کیفیت و مقاوم، معمولاً دوام بیشتری دارند و به مدت طولانی‌تری قابل استفاده هستند.

جنس تیغه نقش در شستشو و نظافت آسان آبمیوه‌گیری ایفا می‌کند. تیغه‌های ضدزنگ و ضدخوردگی، به راحتی قابل شستشو هستند و از لحاظ بهداشتی نگهداری مطلوب را فراهم می‌کنند.

آبمیوه‌گیری تک کاره

دستگاه آبمیوه‌گیری تک کاره به دستگاهی اطلاق می‌شود که با استفاده از آن تنها می‌توان عصاره و آب میوه‌ها را استخراج کرد.یعنی این دستگاه، قابلیت مخلوط کردن یا آسیاب کردن مواد را نخواهد داشت. این دستگاه از قطعات ساده و محدود ساخته شده است.

آبمیوه‌گیری چند کاره

آبمیوه‌گیری چند کاره نیز استخراج عصاره میوه‌ها را به بهترین شکل انجام می‌دهد. تفاوتی که از لحاظ عملکرد با آبمیوه‌گیری تک کاره دارد، این است که این آبمیوه‌گیری علاوه بر گرفتن آب میوه‌ها، قابلیت خرد کردن، آسیاب کردن و مخلوط کردن مواد را دارد. همچنین می‌تواند ترکیباتی به جز میوه را نیز مخلوط با پودر کند. بدیهی است که آبمیوه‌گیری چند کاره نسبت به نوع تک کاره، قطعات پیچیده‌تر و بیشتری دارد.

اکنون این دو نوع آبمیوه‌گیری را از جنبه‌های مختلف مورد مقایسه و ارزیابی قرار خواهیم داد.

مقایسه آبمیوه‌گیری چند کاره و تک کاره

تعداد قطعات

تعداد قطعات دستگاه آبمیوه‌گیری تک کاره و چند کاره به برند و مدل دستگاه بستگی دارد. اما به طور کلی، دستگاه آبمیوه‌گیر تک کاره تنها قطعات اصلی مانند بدنه، مخزن میوه، فیلتر و موتور را دارد. این نوع دستگاه‌ها برای استخراج آب میوه از میوه‌جات مناسب هستند.

اما در دستگاه آبمیوه‌گیر چند کاره، علاوه بر قطعات اصلی، قطعات دیگر نظیر ساندویچ‌ساز، خردکن، آسیاب‌کن و… نیز وجود دارند. این نوع دستگاه‌ها علاوه بر استخراج آب میوه، قابل استفاده برای تولید ساندویچ، خرد کردن مخلفات غذایی و پودرسازی نیز هستند.

بنابراین، تعداد قطعات دستگاه آبمیوه‌گیر تک کاره کمتر از دستگاه آبمیوه‌گیر چند کاره است.

قدرت موتور

دستگاه آبمیوه‌گیر تک کاره و چند کاره هر دو از قدرت موتور بالایی برای استخراج آب میوه استفاده می‌کنند، اما تفاوت‌هایی در این قسمت وجود دارد.

 • دستگاه آبمیوه‌گیر تک کاره: این نوع دستگاه فقط برای استخراج آب میوه استفاده می‌شود و عملکردش به صورت یکپارچه و بهینه برای این منظور طراحی شده است. قدرت موتور در این دستگاه‌ها معمولاً بالاتر است، زیرا نیاز به قدرت بیشتر برای خروج آب از میوه‌های سفت و سخت دارند.
 • دستگاه آبمیوه‌گیر چند کاره: این نوع دستگاه همچنین قابلیت انجام وظایف دیگر را نیز دارد، مانند خرد کردن یخ، پورۀ سبزیجات و… به همین دلیل، قدرت موتور در این دستگاه‌ها ممکن است کمتر از دستگاه تک کاره باشد، زیرا باید برای انجام وظایف مختلف قدرت موتور را تقسیم کند.

به طور کلی، اگر نیاز شما فقط به استخراج آب میوه است، دستگاه آبمیوه‌گیر تک کاره با قدرت موتور بالاتر مناسب‌تر خواهد بود. اما اگر نیاز شما به انجام وظایف دیگر نیز هست، دستگاه آبمیوه‌گیر چند کاره با قدرت موتور کمتر، مناسب‌تر خواهد بود.

قابلیت تعویض قطعات

آبمیوه‌گیری تک کاره و چند کاره از نظر قابلیت تعویض قطعات متفاوت هستند.

در آبمیوه‌گیری تک کاره قابلیت تعویض قطعات محدود است. عموماً در صورت خراب شدن یک قطعه، باید کل دستگاه را تعمیر یا تعویض کنید.

اما در آبمیوه‌گیری چند کاره قابلیت تعویض قطعات بسیار بالاتر از نوع تک کاره است. از آنجایی که آبمیوه‌گیری چند کاره کاربرد‌های وسیع‌تری دارد، قطعات مختلفی مانند تیغه‌ها، مخزن‌ها، فیلترها و قطعات دیگری را داراست که قابل تعویض هستند. در صورت خراب شدن یک قطعه، می‌توانید آن را جداگانه تعویض کنید بدون اینکه نیاز به تعمیر یا تعویض کل دستگاه باشد.

بنابراین، اگر شما به دستگاه آبمیوه‌گیر با قابلیت تعویض قطعات بالاتر علاقمند هستید، بهتر است چند کاره را انتخاب کنید. اما اگر فقط نیاز به استخراج آب میوه دارید و نمی‌خواهید هزینه و فضای بیشتر را صرف کنید، دستگاه آبمیوه‌گیر تک کاره مناسب خواهد بود.

محصول دیگر، آبمیوه‌گیری پاناسونیک مدل MJ-DJ31 بوده که این دستگاه قابلیت‌هایی مثل امکان چرخش دهانه خروجی تا 120 درجه دارد.

کارایی و طول عمر

 1. کارایی:

– آبمیوه‌گیری تک کاره: این نوع دستگاه‌ها برای یک وظیفه خاص، یعنی استخراج آب میوه، بهینه شده‌اند. به همین دلیل، عملکرد آن‌ها در استخراج آب میوه بسیار خوب است و معمولاً قادر به استخراج حداکثر مقدار آب موجود در میوه هستند.

– آبمیوه‌گیری چند کاره: این نوع دستگاه‌ها علاوه بر استخراج آب میوه، قابل استفاده برای وظایف دیگر نیز هستند. از این رو، عملکرد چند کارۀ آن‌‍‍‍‍‍‍‍‍‍‌ها در استخراج آب میوه ممکن است کمی کمتر از دستگاه‌های تک کاره باشد.

 1. طول عمر:

– آبمیوه‌گیری تک کاره: به دلیل سادگی ساختار و عدم وجود قطعات اضافی، این نوع دستگاه‌ها معمولاً بسیار پایدار و با طول عمر بالایی هستند. قطعلت این نوع آبمیوه‌گیری بسیار دیر خراب می‌شوند و طول عمر بالایی دارند.

– آبمیوه‌گیری چند کاره: به دلیل وجود قطعات اضافی و پیچیدگی بالاتر در ساختار، این نوع دستگاه‌ها ممکن است  طول عمر کوتاه‌تری داشته باشند. اما در صورت خراب شدن قطعات، قابلیت تعویض وجود دارد.

جنس تیغه‌ها

آبمیوه‌گیری تک کاره و چند کاره هر دو از تیغه‌های متفاوتی استفاده می‌کنند. اما تفاوت بین آن‌ها در نوع و کاربرد تیغه‌ها است.

آبمیوه‌گیری تک کاره معمولاً دارای یک تیغه است که برای آبگیری میوه به کار می‌رود. با این حال، برخلاف دستگاه چند کاره، قابلیت جابجایی و تعویض تیغه در دستگاه آبمیوه‌گیر تک کاره وجود ندارد.

اما در آبمیوه‌گیری چند کاره، علاوه بر تیغۀ خردکن، تعداد دیگری از تیغه‌های مخصوص نصب شده است. به عنوان مثال، تیغه‌های خردکن، تیغه‌های خمیرزن و تیغه‌های برش مواد سفت مانند گوجه فرنگی و هویج. این تیغه‌ها معمولاً از استیل ضد زنگ ساخته شده و قابلیت جابجایی و تعویض دارند. این دستگاه به شما امکان می‌دهد برای هر نوع کاربرد خاص، تیغۀ مناسب را استفاده کنید.

بنابراین، در مقایسه آبمیوه‌گیری تک کاره و چند کاره از نظر جنس تیغه‌ها، آبمیوه‌گیری چند کاره بسیار مناسب‌تر است زیرا قابلیت استفادۀ چند منظوره با تعویض تیغه‌ها را دارد.

طراحی

آبمیوه‌گیری تک کاره معمولاً اندازه کوچکتری دارد و به راحتی در فضای کوچک قابل استفاده است. از طرف دیگر، دستگاه آبمیوه‌گیر چند کاره معمولاً بزرگتر است و نیاز به فضای بیشتری برای استفاده دارد.

قابلیت تنظیم

آبمیوه‌گیری تک کاره معمولاً قابلیت تنظیم بسیار محدودتری نسبت به دستگاه چند کاره دارد. در حالی که آبمیوه‌گیری چند کاره معمولاً قابلیت‌های بسیار بالاتر و تنظیمات مختلف را نظیر سرعت، حرارت و … دارد.

قابلیت شستشو

هر دو نوع دستگاه قابل شستشو هستند، اما به علت سادگی عملکرد، آبمیوه‌گیری تک کاره معمولاً راحت‌تر و سریع‌تر شسته می‌شود.

هزینه

در بسیاری از موارد، آبمیوه‌گیری تک کاره هزینه کمتر و مناسب‌تری نسبت به دستگاه چند کاره دارد. با این حال، قیمت آبمیوه‌گیری تا حد زیادی وابسته به برند تولید کننده خواهد بود.

توان مصرفی

 • آبمیوه‌گیری تک کاره: با توجه به اینکه فقط برای استخراج آب میوه استفاده می‌شود و عملکرد ساده‌تری نسبت به دستگاه چند کاره دارد، توان مصرفی آن نسبت به دستگاه چند کاره کمتر است. بعضی از مدل‌های تک کاره حتی قابل حمل هستند و با باتری قابل شارژ عمل می‌کنند.
 • آبمیوه‌گیری چند کاره: این نوع دستگاه قابلیت انجام عملکردهای مختلف را در کنار استخراج آب میوه دارد. به دلیل اینکه برای انجام عملکردهای متعدد نیاز به قطعات و قابلیت‌های بیشتری دارند، توان مصرفی آن‌ها نسبت به دستگاه تک کاره بیشتر است.

بنابراین، در مقایسه توان مصرفی دستگاه آبمیوه‌گیر تک کاره و چند کاره، دستگاه تک کاره با توان مصرف کمتری عمل می‌کند. اما در هر صورت، در خرید دستگاه آبمیوه‌گیر باید به نقاط قوت و ضعف هر نوع دستگاه توجه کنید و با نیاز خود سازگار سازید.

مقایسه آبمیوه‌گیری چند کاره و تک کاره

علائم خرابی آبمیوه‌گیری

هر نوع دستگاه آبمیوه‌گیری ممکن است پس از مدتی به دلایل مختلف دچار نقص شود. بیشترین مشکلی که باعث اختلال در عملکرد آبمیوه‌گیری می‌شود، مشکل موتور یا خرابی تیغه‌های آن است. اگر موتور آبمیوه‌گیری خراب یا ضعیف شود، قدرت و سرعت عملکرد دستگاه بسیار پایین می‌آید و ممکن است صداهای عجیب و غریبی از دستگاه شنیده شود.

همچنین اگر مشکل خرابی تیغه‌های دستگاه باشد، به درستی نمی‌چرخند و مواد را خرد یا مخلوط نمی‌کنند. ممکن است در خرابی تیغه‌ها نیز صداهای بلندی شنیده شود که نشان از مشکل جدی در دستگاه است.

به یاد داشته باشید که آبمیوه‌گیری یک وسیله الکترونیکی است و در صورت بروز مشکل در آن و عدم رسیدگی به مشکل، ممکن است سایر قطعات سالم نیز تحت تأثیر قرار بگیرند و منجر به خرابی و ناکارآمدی کامل دستگاه شود. بنابراین حتی در صورت بروز کوچکترین اختلال، به آن رسیدگی کنید.

منبع مناسب

با خرید آبمیوه‌گیری از یک منبع شناخته شده و معتبر، هم از کیفیت و اصیل بودن دستگاه خود مطمئن خواهید بود و هم از گارانتی و خدمات پس از فروش فروشگاه بهره‌مند خواهید شد.

مقایسه آبمیوه‌گیری چند کاره و تک کاره
فهرست مطالب

آخرین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه
0 مقایسه
0 علاقه مندی
حساب کاربری من